Rancangan
Pengajaran Bahasa Melayu.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran : Bahasa Malayu
Tingkatan
: 4 Naim
Bilangan Murid : 25 Orang
Tarikh
:11 September 2014
Hari : Khamis
Masa
: 9.40 pg - 10.40 pg (80 minit)
Genre
: puisi tradisional
Tajuk
: Seloka Pak Kaduk
Objektif Pengajaran
Pada akhir pelajaran, murid akan dapat :
1.
Mengenalpasti maksud keseluruhan seloka dan menulis maksud dengan
menggunakan ayat yang lengkap.
2. Menyenaraikan lima nilai
positif yang terdapat dalam
seloka dalam lembaran
kerja peta pemikiran.
3. Menyenaraikan
lima pengajaran yang terdapat dalam seloka dalam lembaran kerja
peta pemikiran.
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :
10.5 Menghuraikan
maksud, gaya bahasa, dan unsur bunyi dalam puisi.
Aras 1 : ( i ) Menyatakan makna kata dan maksud
frasa atau rangkai kata yang
sukar
dalam karya dengan meneka berdasarkan konteks atau merujuk
kepada kamus.
Fokus Sampingan :
10.4 Menyatakan
jenis, ciri, tema dan persoalan, pemikiran, nilai,
dan pengajaran.
Aras 3 (ii.) Menganalisis
nilai dan pengajaran dalam karya.
Sistem Bahasa :
Kosa kata : kampung tergadai, menongkah surut, menongkah pasang, mudik,
kematian
angin, bertandang duduk.
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran berfikir : Menjana idea,
mengenalpasti, mencari maklumat
Kemahiran belajar cara belajar : Pengurusan grafik,
Strategi: Pembelajaran
koperatif dan kolaboratif, kajian
masa depan, kontekstual
Pengisian Kurikulum :
Ilmu : Sosiobudaya,
geografi
Nilai : Kasih
sayang, kemasyarakatan, kebijaksanaan,
rasional
Bahan Bantu Belajar (BBB) :
Gambar, kertas A4, lembaran petikan
seloka/ buku teks Anak Laut hlm.9, kompang, lembaran pengurusan grafik
Langkah Pengajaran Dan Pembelajaran
Langkah
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Set induksi
(5 minit)
|
Gambar Pak Kaduk
|
1.) Pelajar
ditunjukkan sekeping
gambar/ lakaran wajah seseorang bertulis ‘Pak Kaduk’.
2.)
Guru meminta murid menceritakan apa yang mereka tahu tentang Pak Kaduk
3.)
Guru mengaitkan dengan tajuk pembelajaran seloka Pak Kaduk.
|
BBM
Gambar Pak Kaduk
LCD
Nilai
-inkuiri
|
Langkah
1
(5
minit )
|
Apa itu
seloka?
|
1.)
Guru menayangkan slaid
powerpoint mengenai pengertian konsep seloka
2.)
Guru menerangkan apa itu
seloka?
|
BBM
powerpoint
|
Langkah 2
( 40 minit )
|
Aktiviti Kumpulan:
Mencari maksud
Seloka
Adaptasi seloka ke dalam lakonan
|
1) Secara
berkumpulan, murid diedarkan dengan petikan seloka.
2) Murid diminta
mencari maksud
teks seloka
3) Setiap kumpulan
diminta
membentangkan
hasil yang diperolehi
4.)
Murid mengadaptasikan
seloka ke dalam bentuk lakonan.
5.)
Murid mempersembahkan
lakonan mereka.
6.)
Guru membuat rumusan tentang
persembahan murid
|
KBT
- berfikir
-verbal linguistik
Nilai
- kerjasama
-yakin diri
BBM
Lembaran petikan
|
Langkah 3
( 15 minit)
|
mencari nilai dan pengajaran
|
1) Murid diminta mengeluarkan
nilai dan pengajaran yang mereka dapati berdasarkan seloka Pak Kaduk
menggunakan peta pemikiran yang
sesuai.
2) Setiap kumpulan
akan
Pembentangkan nilai dan pengajaran yang mereka
perolehi
|
KBT
- berfikir
-verbal linguistik
Nilai
-yakin diri
BBM
-kertas mahjung
|
Langkah 4
(10 minit )
|
Kosa kata
|
1.) Berdasarkan
seloka Pak Kaduk yang telah murid baca, murid menyenaraikan
|
|
Penutup
(5 minit)
|
Penutup sosial
Video nyanyian Seloka Pak Kaduk oleh Roslan Madun.
Penutup kognitif
|
1) Guru dan murid
menyanyikan Seloka Pak Kaduk dengan iringan muzik video seloka Roslan Madun.
2) Guru membuat
rumusan dan
penerapan nilai murni tentang
cerita Pak Kaduk
|
BBM
- Video Seloka
Pak kaduk nyanyian Roslan Madun
|
No comments:
Post a Comment